Povodom Međunarodnog dana borbe protiv homofobije, transfobije i bifobije Evropska unija ponovo potvrđuje svoju posvećenost borbi protiv svih oblika diskriminacije i zločina mržnje po osnovu seksualne orijentacije, rodnog identiteta i polnih obeležja, kao i daljem aktivnom promovisanju i zaštiti ljudskih prava lezbejki, gejeva, biseksualnih, transrodnih i interseksualnih (LGBTI) osoba.
Unutar i van Evropske unije LGBTI osobe su prečesto žrtve nasilja i zločina mržnje. Nad njima se još uvek sprovodi diskriminacija zlostavljanje na osnovu njihove seksualne orijentacije, rodnog identiteta ili polnih obeležja. U mnogim zemljama imati odnos s partnerom istog pola još uvek predstavlja kazneno delo. Ljude se hapse, zatvaraju, a u nekim slučajevima pogubljuju, samo zbog vrste veze u kojoj su. Čak i u zemljama u kojima postoji pravna zaštita seksualne orjentacije, stigmatizacija zbog homofobije, transfobije i bifobije je i dalje snažna, što dovodi do socijalne isključenosti sa ekonomskim i troškovima na zdravstvenom planu za društva.
2018. je važna godina za ljudska prava jer obeležavamo 70. godišnjicu Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima. U prvom članu iste stoji: „Sva ljudska bića rađaju se slobodna i jednaka u dostojanstvu i pravima”. LGBTI osobe nisu izuzetak i stoga će EU nastaviti sa borbom za „jednaka prava za sve”, bez obzira na seksualnu orijentaciju.
Kombinacijom političkog dijaloga i dijaloga o ljudskim pravima, aktivnostima za podizanje svesti, financijskom pomoći i posebnim instrumentima politika poput „Spiska aktivnosti Evropske komisije za poboljšanje ravnopravnosti LGBTI osoba“ i „Smernica EU za promovisanje i zaštitu uživanja svih ljudskih prava LGBTI osoba“, Evropska unija će nastaviti sa rešavanjem pitanja diskriminacije i nasilja na osnovu seksualne orijentacije ili rodnog identiteta i pokazati predanost Evropske unije na poboljšanju ravnopravnosti LGBTI osoba u Evropskoj uniji i šire.
Evropska unija danas odaje priznanje svima koji rade na promovisanju i zaštiti ljudskih prava LGBTI osoba. Dopustite nam da ponovimo: „Branitelji ljudskih prava, niste sami i Evropska unija će uvek biti uz vas”.
—
Zemlje kandidatkinje Bivša jugoslovenska republika Makedonija*, Crna Gora*, Srbija* i Albanija*, zemlja koja je u procesu stabilizacije i pridruživanja i potencijalna kandidatkinja Bosna i Hercegovina, zemlje EFTA, Island, Lihtenštajn i Norveška, članice Evropskog ekonomskog prostora, kao i Gruzija, saglasne su s ovom izjavom.
*Bivša jugoslovenska republika Makedonija, Crna Gora, Srbija i Albanija i dalje su deo procesa stabilizacije i pridruživanja.