NAZIV PROJEKTA:
KYP - Projekat učešća mladih na Kosovu
OPŠTI CILJ:
Opšti cilj: Da doprinese aktivnom uključivanju civilnog društva na Kosovu u promovisanje demokratskih vrednosti, inkluzivnog upravljanja i ostvarivanja ljudskih prava i osnovnih sloboda.
LOKACIJA:
Kosovo
SEKTOR:
Demokratija i ljudska prava
TRAJANJE:
Datum početka: 15. januar 2022. god. Datum završetka: 14. januar 2024. god.
VREDNOST:
Ukupni troškovi projekta 421.795,64 evra (Doprinos EU 366.498,23 evra)
POSEBAN CILJ:
Poseban cilj: Podsticati demokratsko učešće, građansko angažovanje i društvenu inkluziju različitih grupa marginalizovane omladine na Kosovu.
SVRHA PROJEKTA:
Povećani kapaciteti i mogućnosti za demokratsko učešće, građansko angažovanje i društvenu inkluziju različitih grupa marginalizovane omladine na Kosovu – mladih iz ruralnih sredina i malih gradova (posebno mladih žena), mladih sa različitim mogućnostima, koji su, po pravilu, izostavljeni iz mogućnosti za veće uključivanje i inkluziju mladih. Kroz rad na povećanju kapaciteta mladih za različite vidove angažovanja, kako vršnjačkog tako i u procesima donošenja odluka na svim nivoima, radi njihovog sveukupnog boljeg uključivanja u društvo, akcija će doprineti promovisanju aktivnog građanstva, demokratskih vrednosti, inkluzivnog upravljanja i ostvarivanju ljudskih prava i osnovnih sloboda.
CILJNA OBLAST:
• Aktivacija/mobilizacija mladih i pomaganje procesa koji vode do povećanog učešća mladih u nepovoljnom položaju u donošenju odluka, u ruralnim sredinama i malim gradovima, i na centralnom nivou. • Pružanje ciljane finansijske, tehničke i obrazovne podrške za pojačano angažovanje i zapošljivost marginalizovane omladine, posebno mladih žena. o razvoj veština o uključivanje u volonterske inicijative • Podizanje svesti/izgradnja kapaciteta/mentorstvo za mlade u nepovoljnom položaju da učestvuju u tekućem demokratskom dijalogu širom Kosova, sa ciljem promocije rodne ravnopravnosti među vršnjacima, solidarnosti, međukulturalnih odnosa i suprotstavljanja stereotipima i dezinformacijama
AGENCIJA ZADUŽENA ZA REALIZACIJU:
Care Deutschland e.V.
PARTNERI:
SHL Kosova
KORISNICI:
Care Deutschland e.V.
AKTINVOSTI:
Rezultat 1: • Podsticati formiranje neformalnih lokalnih grupa za zagovaranje mladih, podizanje njihovih kapaciteta u oblasti ljudskih prava, predstavljanja, zastupanja i aktivizma i olakšavanje njihovog angažovanja u zagovaranju uključivanja mladih u donošenje odluka prema lokalnim vlastima/institucijama. • Lokalne akcije za unapređenje položaja mladih, podizanje opšte svesti o neophodnosti učešća mladih. • Aktivno učešće u tekućim procesima kreiranja politike na centralnom nivou u odnosu na Ministarstvo kulture, omladine i sporta. Rezultat 2: • Podsticanje razvoja veština i mogućnosti zapošljavanja, korišćenjem finansijske podrške trećim licima (FSTP): Obuke za meke veštine za traženje posla, digitalnu pismenost i druge tražene radne veštine; Praksa za najmanje 50 svršenih studenata u lokalnim firmama; Podrška omladinskim preduzetničkim aktivnostima (kreativni start-ap i slične poslovne ideje). • Podrška volontiranju mladih u nepovoljnom položaju iz ruralnih sredina i manjih gradova, planiranje i realizacija volonterskih inicijativa, koje će uključivati traženje partnerstva sa evropskim omladinskim volonterskim agencijama. Rezultat 3: • Podrška stvaranju omladinskih „debatnih klubova“ u odabranim ruralnim i malim gradskim sredinama, sa podizanjem svesti i omogućavanjem debata o temama međukulturnog dijaloga, borbe protiv dezinformacija, rodnih i/ili etničkih stereotipa. • Vršnjačka razmena između debatnih klubova iz različitih oblasti, uključujući okupljanja među debatnim klubovima, studijske posete itd. • Koristeći preporuke debatnih klubova, učešće u tekućim diskusijama koje vode mladi na Kosovu i na Godišnjem nacionalnom kongresu mladih na Kosovu. • Umrežavanje sa Evropskim forumom mladih i drugim evropskim zainteresovanim stranama ili grupama za zastupanje mladih.
REZULTATI:
• Povećano učešće mladih u nepovoljnom položaju u donošenju odluka, u lokalnim zajednicama i na centralnom nivou. • Povećano angažovanje i zapošljivost marginalizovane omladine, posebno mladih žena, kroz razvoj veština i uključivanje u volonterske inicijative • Demokratski dijalog širom kosovske omladine podstican kroz podizanje svesti i promovisanje rodne ravnopravnosti, solidarnosti, međukulturalnih odnosa i suprotstavljanje stereotipima i dezinformacijama.